sobota , kwiecień 20 2024
Wiadomości z ostatniej chwili
Strona główna / Sprzęt / Seagate w końcu naprawia firmware dysków

Seagate w końcu naprawia firmware dysków

Seagate LogoPod koniec listopada 2008 roku na oficjalnym forum wsparcia technicznego firmy Seagate pojawił się wpis w którym użytkowników o nicku Inviste opisuje swój problem z dyskiem. Problem był dość poważny, błąd w biosie dysku twardego powodował, że w niektórych przypadkach po ponownym rozruchu komputera dysk przestał być widoczny zarówno w systemie jak i w biosie płyty głównej. Fala wpisów z podobnymi problemami “zalała” fora informatyczne. Większość problemów występowała w dyskach Seagate Barracuda 7200.11 oraz Barracuda ES.2 SATA w rewizji firmware SD15, jednak jak się później okazało w oprogramowaniu dysków o rewizjach SD16, SD17, SD18, oraz SD19 problem również był widoczny.
 
Na różnych forach internetowych można było zauważyć, że również inne modele dysków twardych firmy Maxtor (właścicielem firmy Maxtor jest obecnie Seagate) takich jak DiamondMax 22 podatne są na podobny problem. Łącznie 21 modeli dysków należących do firmy Seagate miało ten sam błąd w swoich oprogramowaniu (firmware). Po prawie dwóch miesiącach od pierwszej informacji na oficjalnym forum Seagate, została wydany stosowna poprawka. Okazało się że fix nie został należycie przygotowany, wielu użytkowników pisało o problemach z dyskami po zaktualizowaniu oprogramowania. Firma Seagate szybko “poprawiła poprawkę”, wydając również oficjalne oświadczenie w którym czytamy, że wadliwa seria dysków twardych została wypuszczona na rynek w listopadzie 2008 roku. Firma upiera się że tylko w niewielkiej ilości dysków twardych występował problem. Seagate w swoim oświadczeniu przeprasza za wszystkie problemy i w ramach rekompensaty za darmo wymieni wadliwy firmware oraz odzyska wszystkie dane z dysku. Oczywiście darmowa usługa dostępna jest tylko dla klientów z USA.
 
W informacji prasowych od firmy Seagate można również wyczytać że bug w oprogramowaniu dysku nie powoduje usunięcia z niego danych, po przeprowadzeniu aktualizacji wszystkie dane na dysku powinny być dostępne.
 
Co ciekawe w komentarzach można wyczytać że wiele firm w Stanach Zjednoczonych, które zajmują się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych dysków twardych oferują już usługę “naprawy uszkodzonych” dysków które zostały dotknięte opisywanym błędem za około 40$.
 
Na stronie Seagate.com znajduje się mały tutorial w którym przedstawiony jest proces aktualizacji oprogramowania dysku. Pierwszym etapem jest sprawdzenie numeru seryjnego dysku oraz rewizji oprogramowania firmware, dostępnym programem Drivedetect lub SeaTools. Drugi etap to ściągnięcie odpowiedniej wersji firmware dla swojego dysku twardego, wypalenie obrazu Iso na płytę CD. Ostatnim krokiem jest ponowne uruchomienie komputera z przygotowaną płytką i aktualizacja oprogramowania dysku przed startem systemu.
 
Cała sytuacja zapewne nie odbije się dobrze na firmie Seagate. Zobaczymy jak ta wpadka odbije się na sprzedaży nowych dysków twardych. Czas pokaże.
 
Źródło: Cnet.com, Seagate.com
 

Sprawdź również

Relacja z targów IT Future Expo

W dniach 10-11 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyły się pierwsze w Polsce targi …

8 komentarzy

  1. mam dysk ze wspomnianej serii. niestety w zeszłym tygodniu padł – BIOS go nie wykrywa. mogą sobie w d#$ wsadzić darmowe odzyskiwanie danych, no chyba że dołączą instrukcję jak to robić, w momencie gdy żaden system ani BIOS nie widzą tego dysku…

  2. Shqvarny a próbowałeś wykonać aktualizacje oprogramowania dysku? Możliwe że soft. do aktualizacji firmware wykryje dysk. Nie jestem pewien czy aktualizacja będzie możliwa w przypadku gdy bios nie widzi dysku… ale zawsze warto spróbować. Możliwe że potrzebne informacje czyli model, nr. seryjny, rewizja oprogramowania są podane bezpośrednio na obudowie dysku twardego. Sprzedawca również powinien mieć wszystkie potrzebne informacje.

  3. numer seryjny itd. są bezpośrednio na dysku. aktualizacja firmware’u kończy się na komunikacie ‘detected 0 devices’
    nad przejrzystością supportu Seagate też mógłby popracować, bo obecnie z intuicyjnością i prostotą nie ma wiele wspólnego.

    padł, po prostu. szkoda, że globalna firma oferuje darmowe odzyskanie danych oraz update firmware’u tylko klientom z USA.

  4. Rozumiem Shqvarny… dzięki za info. Co do przejrzystości supportu to masz oczywiście racje. Ehh… cóż sytuacja w naszych Polskich realiach nie wygląda za ciekawie, ceny usług związanych z naprawą lub odzyskiwaniem danych z dysków są kosmiczne ;/. Można by jeszcze sprawdzić ile by kosztowała wymiana elektroniki dysku. Ale czy “gra warta jest świeczki?”…

  5. spróbuję jeszcze z instalacją kontrolera scsi/raid, tylko… skąd tu wziąć dyskietki? :D przejrzę jeszcze dokładnie forum Seagate’a, bo mam ten sam model z którym identyczny problem miał wspomniany w newsie użytkownik.

    co do kosztów wymiany elektroniki czy odzysku danych, to przemilczę sprawę.

  6. Ja mam dysk St3500320as z firmware SD15, który oczywiście nie działa, bios go przestał widzieć, a na stronie seagate stwierdzają że mojego dysku to nie dotyczy. Ugh.

  7. Ja posiadam dysk ST3250318as firmware CC38 w obecnej sytuacji nie widzi go bios, żaden z dostępnych programów nie wykrywa go. Zakupiłem terminal dyskowy na USB przeszedłem drogę “ożywienia” bios wykrył dysk lecz nie ma dostępu do danych. Zaktualizowałem firmware do wersji CC49 i tuż po zalecanym restarcie kompa poprzez wyłączenie zasilania dysk zniknął z biosu, dostęp przez terminal pozostał ale mimo wielokrotnego “ożywiania” nadal pozostaje niewykrywalny. Czy ktoś ma może radę co mam z tym zrobić, dodam jeszcze że bardzo zależy mi na danych z tego dysku, są to przedewszystkim zdjęcia mojej rodziny. Informację proszę przesłać tu na formu lub za dopisaniem małpka wp pl prywatnie.

  8. tomek_katowice, polecam forum http://www.elektroda.pl/rtvforum/ i dział “Naprawa HDD i odzysk danych”… jest tam grupka osób, które zawodowo zajmują się naprawą dysków i odzyskiwaniem danych, już kilka razy pomogli mi w podobnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.