wtorek , maj 14 2024
Wiadomości z ostatniej chwili
Strona główna / Technologie Jutra / Duże palce, mały ekran… olbrzymi problem?

Duże palce, mały ekran… olbrzymi problem?

nanotouchElektroniczne urządzenia kurczą się na naszych oczach. Technologia gna do przodu, dotykowe ekrany, miniaturyzacja jest wszechobecna a firmy walczą o to które urządzenie jest najmniejsze na rynku. Czy aby na pewno to dobra droga? W pewnym sensie oczywiście że tak… “małe jest piękne”. Jednak czy na równi z miniaturyzacją nie powinno się rozwijać prostoty i intuicyjności interfejsu? Jak wiadomo nie zawsze w parze idzie miniaturyzacja i odpowiednio dostosowany interfejs. Wystarczy spojrzeć na urządzenia które muszą być obsługiwane przy pomocy “patyczków” / piór, przyciski na ekranie są tak małe że trzeba używać milimetrowych rysików.
 
A co jeżeli nie masz rysika a twoje kciuki zakrywają połowę ekranu dotykowego? Czy wystukanie numeru telefonu, nie wspominając już o napisaniu smsa nie graniczy wtedy z cudem? Czy technologia nie powinna nam pomagać, czy może raczej powinna nas doprowadzać do “szewskiej pasji”? Niestety przy korzystaniu z ekranów dotykowych tak naprawdę zasłaniamy dotykany element.
 
kciuk
 
Jednak duże paluszki nie powinny stanowić już problemu, za sprawą nowej technologii która w chwili obecnej jest testowana. W ubiegłym roku, Baudisch i Daniel Wigdor z Mitsubishi Electric Research Labs (Merl) w Cambridge, Massachusetts skonstruowali urządzenie które korzysta z nowej technologii “przeźroczystego” ekranu, mowa o urządzeniu które zostało nazwane LucidTouch. Urządzenie pozwala użytkownikom na interakcję z ekranem poprzez dotyk tylnej części urządzenia, ruch palcem z tyłu obudowy jest widoczny tak jakbyśmy używali ekranu w przodzie. Baudisch i jego uczeń Gerry Chu na University of Toronto stworzyli nowe urządzenie NanoTouch, (2.4 cala) ekran, umożliwia ono taką samą interakcje z urządzeniem jak poprzedni prototyp.
 
Tym razem tylna powierzchnia ma również 2.4 cala, a do sterownia wystarczą już same opuszki palców. Przeciąganie, klikanie, ruch kursora jest identyczny jak w przypadku przedniego ekranu dotykowego, nie zasłaniamy “paluchami” całego ekranu a sama interakcja z urządzeniem pozostaje na tym samym poziomie. Kiedy użytkownik dotyka tylnego panelu pojawia się palec za ikonkami, całość daje nam złudzenie przeźroczystości ekranu. Dla większej precyzji zrezygnowano z aktywnej całej powierzchni palca, aktywny jest tylko jeden mały punk na placu. Naukowcy są zgodni że ta technologia otwiera nam nowe możliwości na jeszcze mniejsze urządzenia dotykowe, na przykład nowe interaktywne zegarki.
 
Prototyp NanoTouch zostanie przedstawiony na konferencji Human Computer Interaction w Bostonie w kwietniu 2009 roku.
 
Poniżej zaprezentowany jest krótki filmik ukazujący możliwości tej technologii.

 
Źródło: Newscientist.com
 

Sprawdź również

Technologie przyszłości w służbie Policji

Policjanci z różnych krajów testują najnowsze technologie, takie jak aplikacje mobilne usprawniające zbieranie zeznań od …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.