piątek , maj 3 2024
Wiadomości z ostatniej chwili
Strona główna / Programy / Aktualizacja ognistego liska

Aktualizacja ognistego liska

logotyp firefoxa 1W dniu wczorajszym Mozilla zaktualizowała swoją przeglądarkę Firefox. Obydwie gałęzie przeglądarki, czyli wydanie 2.0 oraz 3.0 doczekały się naprawy kilku błędów, usprawnień oraz zostały załatane luki bezpieczeństwa. W wydaniu 3 przeglądarki naprawiono łącznie 121 różnych błędów – listę błędów wraz z opisem znajdziecie tutaj, załatano również dokładnie 9 luk bezpieczeństwa – dokładny opis naprawionych luk bezpieczeństwa znajdziecie również pod tym linkiem. Wydanie 2 Firefoxa zostało zaktualizowane do wersji 2.0.0.18 w którym załatano 11 luk bezpieczeństwa – opis załatanych luk możecie zobaczyć tutaj. Poniżej prezentuję listę zmian jakie zostały wprowadzone w nowej wersji przeglądarki 3.0.4. Identyczną listę znajdziecie również na oficjalnej stronie mozilla-europe.org :
 
W Firefoksie 3.0.4 wprowadzono następujące zmiany:
 
* Naprawiono szereg problemów z bezpieczeństwem.

* Poprawiono stabilność programu.

* Dostępne są oficjalne wydania w językach islandzkim i tajskim.

* Wersje beta w językach: bułgarskim, esperanto, estońskim, łotewskim, oksytańskim i walijskim zostały udostępnione do testów.

* Zaktualizowano wewnętrzną listę przyrostków publicznych.

* Naprawiono problem powodujący przesłonięcie narzędzia IME używanego do wprowadzania japońskich, koreańskich, chińskich i indyjskich znaków narodowych przez panel „Dodaj zakładkę”. (błąd 433340)

* Włączono dodatkowe główne certyfikaty EV. (błąd 451305)

* Naprawiono problem uniemożliwiający czasami korzystanie z haseł zapisanych w Firefoksie 3.0.2. (błąd 457358)

* W niektórych przypadkach Firefox nie zapisywał prawidłowo ustawień serwerów proxy dla protokołów innych niż HTTP. (błąd 446536)

* Wcześniejsze zmiany opisane zostały w informacjach o wydaniu Firefoksa 3.0.3.

 
Poniższa lista opisuje niektóre znane problemy w Firefoksie 3 które nie zostały jeszcze naprawione:
 
Wszystkie systemy
 
* Jeśli treści Flash są aktywne w chwili awarii Firefoksa, narzędzie zgłaszania awarii może nie zostać uruchomione (błąd 422308)
* Usunięcie pozycji z panelu bocznego historii, a następnie wybranie opcji „Wyczyść dane prywatne”, może spowodować awarię Firefoksa (błąd 426275)
* Niektóre dodatki wykorzystujące przestarzały kod mogą mieć problemy z instalacją (zob. błąd 406807)
* Ustawienie na wartość “0” opcji Prywatność > Historia > Przechowuj historię przez co najmniej, nie ma żadnych efektów (błąd 366075)
* Niektóre witryny (np. mlb.com) nie wykrywają prawidłowo wtyczki Silverlight i mogą nie działać poprawnie (błąd 432371). Problem ten nie występuje w wersji 2.0 beta środowiska Silverlight.
* Inspektor DOM został usunięty i dostępny jest obecnie jako dodatek.
* Obsługa Cross-Site XmlHttpRequest została usunięta do chwili ustabilizowania się jej specyfikacji i poprawienia jej modelu bezpieczeństwa (błąd 424923)
* Po zamknięciu paska z pytaniem „Czy Firefox ma zapamiętać wprowadzone hasło?” czasami nie można aktywować elementów formularza przed odświeżeniem strony (błąd 433942)
* Nowy pasek adresu, dialog dodawania zakładek i okno powiadomień menedżera pobierania zachowują się niespójnie podczas korzystania z Window-Eyes (błąd 393398)
 
Microsoft Windows
 
* Wtyczka Windows Media Player (WMP) nie jest dostarczana z Windows Vista i niektórymi innymi wersjami Windows. Aby wyświetlać treści Windows Media, konieczne jest jej zainstalowanie, tak jak opisano to w tej instrukcji. Po instalacji może być konieczne pobranie aktualizacji Windows, aby wtyczka zaczęła działać prawidłowo.
* Użytkownicy starszych wersji Google Desktop Search mogą napotykać awarie podczas uruchamiania systemu. Ponowna instalacja Google Desktop Search rozwiązuje ten problem (bug 401513)
 
Mac OS X
 
* Jeśli użytkownik korzysta z IPv6 z miejsca sieciowego, które nie obsługuje trasowania IPv6, odpytywanie serwerów DNS może trwać długo. Aby obejść ten problem, należy ustawić opcję network.dns.disableIPv6 na wartość true (błąd 417689)
* Pozycje menu „Plik” wyświetlane są jako nieaktywne po skorzystaniu z pozycji „Drukuj” w tym menu – problem naprawia przełączenie na nową kartę (błąd 425844)
 
Linux i Unix
 
* Użytkownicy dystrybucji Ubuntu 7.10 powinni zaktualizować bazy danych certyfikatów, aby móc przesyłać zgłoszenia awarii (szczegóły – zob. błąd 407748)
* Przypisania przycisków myszy dla akcji Wstecz i Do przodu zostały zmienione, może więc zajść konieczność ponownej konfiguracji urządzeń wskazujących (błąd 420294)
* Z powodu niezgodności niektórych sterowników kart NVIDIA z niektórymi serwerami X skalowane obrazki mogą być wyświetlane niepoprawnie (błąd 411831)
* Czytnik ekranowy Orca nie odczytuje niektórych napisów, m. in. powiadomienia o zapamiętaniu hasła, informacji o tożsamości witryny i domyślnego tekstu w polach wyszukiwania – są to znane problemy z czytnikiem Orca (zob. błędy Gnome nr 533109 i 533125)
 

W Firefoxie 2.0.0.18 została przeprowadzona aktualizacja bezpieczeństwa i stabilności działania. Naprawione zostały błędy bezpieczeństwa i stabilności znalezione w poprzednim wydaniu (Firefox 2.0.0.17).
 
Poniższa lista opisuje niektóre znane problemy w Firefoksie 2 które nie zostały jeszcze naprawione:
 

Wszystkie systemy

 
* Niektóre zapory sieciowe (ang. firewall) mogą blokować Firefoksa, często nie powiadamiając o tym. Dzieje się to często po instalacji lub aktualizacji programu. Dla większości zapór dostępne są instrukcje konfiguracji, które opisują, jak odblokować łączenie się Firefoksa z Internetem.
* Z przyczyn licencyjnych słowniki dla niektórych wersji językowych programu nie mogą być dołączone do pakietów instalacyjnych i muszą być zainstalowane ręcznie przez kliknięcie w polu tekstowym prawym przyciskiem myszy i wybranie z menu kontekstowego pozycji „Dodaj słowniki…”. Do serwisu Mozilla Add-ons stale dodawane są nowe słowniki, warto więc co jakiś czas sprawdzać, czy nie pojawił się tam pożądany słownik.
* Klawiszy dostępu zdefiniowanych przez strony WWW można teraz używać przy wciśniętych klawiszach Alt+Shift+klawisz w Windows, Ctrl+klawisz w Mac OS X i Ctrl+Shift+klawisz w systemach Linux i Unix.
* Funkcja przywracania sesji w Firefoksie 2 przywraca połączenia do usług używających ciasteczek sesji do obsługi stanu zalogowania, np. w GMail. Zaleca się, by użytkownicy, którzy mają obawy związane z ochroną prywatności w takich sytuacjach, zmienili wartość opcji browser.sessionstore.resume_from_crash na false.
* Opcja „Dopasuj do rozmiaru okna” została usunięta z Firefoksa 2. Aby zmienić to ustawienie z poprzedniej wersji przeglądarki, należy zmodyfikować wartość opcji browser.enable_automatic_image_resizing.
* Aktualizacja oprogramowania nie będzie działać, jeśli Firefox został zainstalowany w miejscu, w którym dany użytkownik nie ma uprawnień do zapisu, jako że aktualizacja musi mieć możliwość tworzenia pliku w tym miejscu.
* Niektóre instytucje finansowe używają portu 563 do bezpiecznego logowania się, co może skutkować wyświetleniem komunikatu o błędzie. Jeśli taki błąd wystąpi, należy upewnić się, że w kluczu network.security.ports.banned.override lista oddzielonych przecinkami odblokowanych portów zawiera numer 563.
 
Windows i Windows Vista
 
* Rozszerzenie Java Console dołączone do środowiska Java SE 6.0u1 (J2SE6.0.01) nie jest kompatybilne z Firefoksem (zgłoszenie w Bugzilli). Java powinna działać prawidłowo, ale pozycja „Konsola Javy” nie będzie dostępna w menu Narzędzia. Problem ten został poprawiony w wydaniu Java SE 6.0u2 (J2SE6.0.02) i późniejszych, dostępnych do pobrania z witryny Javy.
* Klikanie odnośników w niektórych aplikacjach (np. wybranych komunikatorach) może spowodować ich otwarcie w innej przeglądarce, nawet jeśli Firefox został ustawiony jako domyślna przeglądarka. Aby obejść ten problem, należy z menu Start wybrać Programy domyślne -> Ustaw programy domyślne, rozwinąć „Własne” i zaznaczyć pole wyboru obok programu, który ma być ogólnosystemową aplikacją domyślną (np. Firefox) i wybrać przycisk Zapisz.
* Wtyczka Windows Media Player (WMP) nie jest dostarczana ze wszystkimi wersjami Windows. W przypadku wystąpienia problemów z wyświetlaniem treści Windows Media należy pobrać i zainstalować wtyczkę Windows Media Player Plugin dla Firefoksa.
* Ustawienia kontroli rodzicielskiej systemu Windows Vista nie są przestrzegane w całości. W szczególności nie są honorowane ustawienia dotyczące pobierania plików. Problem ten zostanie naprawiony w kolejnej wersji Firefoksa.
* Przy migracji z Internet Explorera 7 do Firefoksa nie są importowane ciasteczka (pliki cookie) ani historia formularzy.
* Ograniczone zostało działanie dwóch parametrów linii poleceń: install-global-extension i install-global-theme. Umożliwiają one teraz instalację tylko tych dodatków, które znajdują się na dyskach lokalnych i urządzeniach mapowanych. Nie jest możliwa instalacja bezpośrednio z zasobu sieciowego.
 
Mac OS X
 
* W wersji 10.5 systemu (Leopard) występują problemy z działaniem niektórych wtyczek oraz rozszerzeń zawierających binarne komponenty.
* Opcja „Zamknij inne karty” w menu podręcznym karty może zakończyć się zwróceniem błędu przy otwartych więcej niż 20 kartach.
* Niektórzy użytkownicy zgłaszali problemy z wyświetlaniem treści Macromedia Flash na Macintoshach z procesorami Intela. Aby obejść ten problem można usunąć wersję PowerPC wtyczki „Flash Player Enabler.plugin” z katalogu /Library/Internet Plug-Ins.
* Po instalacji nowej wtyczki Firefox może nadal wyświetlać informacje o starszej wersji wtyczki na stronie about:plugins. Jeśli tak się stanie, należy zamknąć Firefoksa i usunąć plik „pluginreg.dat” z folderu profilu i ponownie uruchomić Firefoksa.
* Java nie działa na procesorach Intel Core pod Rosettą.
* Na Macintoshach z procesorami Intela nie ma mechanizmu Talkback (zarówno przy pracy natywnej, jak i pod Rosettą). W przypadku awarii przeglądarki uruchomić powinien się program zgłaszania awarii Apple.
 
Linux i Unix
 
* Jeśli Firefox został zainstalowany w katalogu ze spacjami w nazwie, może nie być w stanie ustawić się jako domyślna przeglądarka. Obejściem tego problemu jest instalacja w katalogu bez spacji w nazwie.
* Integracja z GNOME nie działa prawidłowo w dystrybucji Fedora Core 3. Użytkownicy Fedora Core 3 powinni pobrać i zainstalować linc-1.0.3-3.1.i386.rpm. Po instalacji tego pakietu RPM należy w katalogu, w którym zainstalowano Firefoksa, wykonać polecenie (konieczne są uprawnienia do zapisu): touch .autoreg .Przy następnym uruchomieniu Firefoksa integracja z GNOME powinna już działać poprawnie.
 

Źródło: Mozilla Europe

Sprawdź również

Cyberprzestępcy kradną wirtualne złoto i prawdziwe pieniądze

Wirtualni przestępcy stanowią realne zagrożenie dla graczy. Panda Security przygotowała ranking złośliwego oprogramowania służącego do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.